Oficjalny dystrybutor produktów Devcon rekomendowany przez

MATERIAŁY GUMOPODOBNE FLEXANE

Wulkanizowane materiały FLEXANE wykazują właściwości typowe dla materiałów gumowych, m.in.:

Grupę materiałów gumopodobnych FLEXANE zaprojektowano jako prostą, dwuskładnikową mieszankę bazy i katalizatora, wiążącą w temperaturze pokojowej, której przygotowanie można zlecić do wykonania, nie wymagając przy tym specjalnych szkoleń czy zdolności ze strony pracowników.

Nazwy poszczególnych produktów odnoszą się do ich twardości badanej na tzw. durometrze „A”. I tak np. FLEXANE 94 ma twardość Shore’a = 97.

Materiały FLEXANE dostępne są w dwóch formach:

1 – Pasta
2 – Płyn

Podobnie jak w żywicach epoksydowych DEVCON, składają się z dwóch składników, które po wymieszaniu i związaniu dają produkt o określonych właściwościach na tym podobieństwa się kończą.

UWAGI

Wiązanie nie jest reakcją egzotermiczną, lecz reakcją chemiczną. Tolerancja objętości obu składników nie przekracza ~1%. Aby zapewnić optymalne własności masy należy wymieszać dokładnie zawartość obu składników, lub stosować precyzyjną wagę.

Zalecane jest dokładne opróżnienie obu opakowań (baza i katalizator) tak, aby zachować możliwie najdokładniejsze proporcje mieszania. Mieszać dokładnie katalizator, gdyż wykazuje on skłonność do rozwarstwienia.

Minimalny czas mieszania obu składników to 3 minuty, ale zaleca się 5 minut dla 100% gwarancji otrzymania jednolitej masy. Nigdy nie mieszaj składników FLEXANE śrubokrętem lub podobnym cienki przedmiotem! Używaj do tego celu szpatułki, noża, itp.

1. Warunki pracy

A. Prawidłowe wymieszanie obu składników wymaga temperatury zewnętrznej 18°C lub wyższej. Jednak podgrzewanie składników znacząco powyżej temp. pokojowej nie jest wskazane ze względu na nadmierne odparowanie szkodliwych substancji szkodliwych dla człowieka.

B. Wszytke próbki testowe wiązały przez 7 dni w temperaturze 21°C. FLEXANE 80 potrzebował 3 trzech dni na osiągnięcie pełnej twardości, dwóch dni na uzyskanie bliskiej 100% parametrów fizycznych. Użycie przyspieszacza powoduje skrócenie tych czasów, bez zauważalnego pogorszenia parametrów. Natomiast wygrzewanie - po zmieszniu i aplikacji - również skraca czas wiązania, ale finalny produkt jest bardziej miękki, elastyczniejszy od wartości parametrycznej, poprzez zmniejszenie twardości produkt jest generalnie nieco słabszy. Zalecaną temperaturą dla wygrzewania jest 65°C.

2. Stosowanie

Większość produktów FLEXANE stosowana jest generalnie w dwóch kategoriach napraw:

A. Aplikacje mechaniczne - wykorzystywanie jako typowej gumy:

Dobór twardości: należy dobrać FLEXANE zbliżony twardością do oryginału. W razie wątpliwości najlepiej zastosować FLEXANE 80L, który posiada najbardziej uniwersalne właściwości.

B. Ochrona przed ścieraniem - powłoka ochronna:

Dobór twardości: Najlepsza zasada brzmi: im twardszy materiał - tym lepiej. Tak więc, FLEXANE 94 byłby najlepszy, jednakże ze względu na relatywnie krótki czas wstępnej wulkanizacji, lepszym wyborem może być FLEXANE 80, szczególnie, jeśli brak nam doświadczenia i naprawę taką wykonujemy po raz pierwszy, lub gdy wymagany jest dłuższy czas wstępnej wulkanizacji.

3. Przygotowanie powierzchni - primery

Generalna zasada: do metalu stosować DEVCON Primer FL-10, do gumy – FL-20.

Dobór primerów FLEXANE do określonych podłoży:
Podłoże Primer FL-10 Primer FL-20
stal x
aluminium x
brąz x
miedź x
stal galwanizowana x
FLEXANE x
włókno szklane x
drewno x
guma x
PVC (winyl) x

4. Przygotowanie materiałów FLEXANE

  1. Dokładnie wybrać oba składniki z puszek – bazę i katalizator. Niedopełnienie tego podstawowego warunku może spowodować niepełne wymieszanie i spadek parametrów finalnego produktu.
  2. Starannie mieszać utwardzacz przed połączeniem z bazą – przez ok. 1 min. Zapobiegnie to późniejszemu zmatowieniu całości i zapewni jednolity kolor.
  3. Zmieszać utwardzacz (katalizator) z bazą. Ręcznie mieszać przez ok. 5 min. W przypadku mechanicznego mieszania wystarczą 3 min., pod warunkiem, że częstotliwość obrotów to min. 100 obr/min.

    Uwaga: podczas mieszania, po ok. 1-2 minutach, mimo płynnej konsystencji obu składników, mieszanina może zmieniać stan z ciekłego na stały rzadki. Nie przerywać wówczas mieszania!

    W przypadku mieszania ręcznego, nie używać śrubokrętów, lecz szpachli malarskiej lub podobnych.

  4. Nałożyć wymieszaną masę na naprawianą powierzchnię, dokładnie wciskając we wszelkie szczeliny i nierówności.

5. FLEXANE – rozwiązywanie problemów

A. Niewystarczające wymieszanie składników powoduje różnice twardości i parametrów fizycznych w całym przekroju.

Zalecenia: dokładnie mieszać. Pojawiające się pęcherze powietrza są przy tym normalnym zjawiskiem. Jeśli istnieje taka możliwość, odgazować próżniowo całą objętość.

B. Niewłaściwe proporcje. Jeśli próbka wiąże bardzo długo (min. 2 tygodnie w temp. pokojowej) to znaczy, że za dużo jest żywicy, za mało utwardzacza. Jeśli utwardzenie nie dochodzi do końca, lub po kilku dniach twardość wyraźnie zaczyna się zmniejszać, oznacza to że za dużo jest utwardzacza.

Zalecenia: wskazane jest mieszać całość opakowań. Ponadto, jeśli zachodzi konieczność, można mieszać ilości mniejsze, ale niepraktycznym jest mieszanie ilości poniżej 50g. Dokładność odmierzania wagowego musi wynosić 1%.

6.Naprawa pasów transmisyjnych

Materiały potrzebne do naprawy:

Naprawiana powierzchnia musi zostać przygotowana, podobnie jak wszystkie wymienione składniki.

Dokładne oczyszczenie i wysuszenie naprawianego miejsca jest absolutnie niezbędne w celu uzyskania właściwej przyczepności. Materiały Flexane nie przyczepią się do zaolejonej lub mokrej powierzchni.

Naciąć ostrym nożem miejsce naprawy, na głębokość uszkodzenia. Zszorstkować papierem ściernym. Dokładnie nasączyć płynem DEVCON Fast Cleaner 2000. Kilkakrotnie nakładać ten płyn za pomocą nasączonego papierowego ręcznika, aż na ręczniku nie będzie śladów czerni.

Pozostawić do wyschnięcia. Nałożyć Devcon Primer Flexane FL-20 cienką warstwą. Pozostawić na przeschnięcie 10min. (ale nie dłużej niż 60min. przed nałożeniem DEVCON Flexane. Zmieszać bazę i utwardzacz DEVCON FLEXANE. Wylać zmieszaną masę na naprawiane miejsce. Odczekać min. 4 godz. na wulkanizację.